SPRAWOZDANIE Z SEMINARIUM WYJAZDOWEGO DLA OSÓB DOZNAJĄCYCH PRZEMOCY
W dniach od 27.07.2020r. - 05.08.2020 r. w ramach Projektu „Nowy start” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020 w ramach Osi Priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działanie 9.1. Aktywna integracja, Poddziałanie 9.1.6. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie zorganizowało dla uczestniczek projektu seminarium wyjazdowe podczas którego został przeprowadzony trening kompetencji społecznych.
Uczestniczki wraz z dziećmi zakwaterowane zostały w Ośrodku Wypoczynkowym „FENIKS” w Jastrzębiej Górze, ul. Wypoczynkowa 2.
Celem seminarium wyjazdowego było przeprowadzenie treningu kompetencji społecznych, integracja uczestniczek oraz wspólny wypoczynek z dziećmi. Wszystkie Panie bardzo chętnie uczęszczały na zajęcia z psychologiem w których były bardzo aktywne. Po przełamaniu wstydu na pierwszym spotkaniu, kolejne zaowocowały dużo większą otwartością i chęcią współpracy. Również po zakończeniu zajęć Uczestniczki chętnie rozmawiały ze sobą i obecnym podczas wyjazdu psychologiem. Dodatkowo z pomocy psychologa z chęcią korzystały również dzieci.
Podczas wyjazdu uczestnicy mieli możliwość skorzystania z atrakcji zapewnionych przez organizatora, a także mogli skorzystać z czasu wolnego. Jedną z atrakcji wyjazdu było zwiedzanie „Ocean-Parku” we Władysławowie, na terenie którego znajduje się park tematyczny z rzeźbami stworzeń oceanicznych, karuzelami, papugarnią, repliką wioski rybackiej i placem zabaw. Podczas wizyty przewodnik oprowadził grupę po całym obiekcie, przybliżył historię zwierząt żyjących w oceanie a najmłodsi mieli możliwość spotkania z delfinem podczas wyświetlanego filmu 3D.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze, gdzie uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia ze swoimi idolami. Wśród licznych eksponatów znalazło się coś dla miłośników piłki nożnej, kina akcji czy postaci baśniowych, które szczególnie upodobali sobie najmłodsi zwiedzający.
Następnie organizator wyjazdu zabrał grupę do portu we Władysławowie, gdzie odbył się rejs statkiem po Bałtyku. Podczas rejsu silny wiatr był dodatkową atrakcją, dzięki temu mogliśmy zobaczyć jak odpowiedzialna jest praca marynarza i zobaczyć wzburzone morze.
Ostatnią atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Jastrzębiej Góry pojazdem elektrycznym – meleksem. Podczas wycieczki przewodnik opowiadał historię miasta oraz pokazał najciekawsze miejsca w Jastrzębiej Górze m.in. klif, latarnię morską w Rozewiu, park Lisi Jar, najstarszy kościółek na pomorzu oraz najstarszy dom na wybrzeżu.
W czasie wolnym uczestniczki miały możliwość spędzenia czasu wspólnie z dziećmi z czego z wielką radością korzystały. Podczas wspólnego wieczornego pieczenia kiełbasek oraz wspólnych zabaw na plaży, budowania zamków z piasku, kąpieli w morzu nawiązały się nowe przyjaźnie zarówno wśród uczestniczek jak i dzieci.
Wyjazd był bardzo udany, wszyscy uczestnicy wyjeżdżali z Jastrzębiej Góry zadowoleni i pełni nadziei, że nowo nawiązane przyjaźnie będą kontynuowane po powrocie. Jest to szczególne ważne dla uczestniczek projektu, które podczas treningu kompetencji społecznych miały okazję się poznać, wymienić doświadczeniami i wspierać wzajemnie.