Powiarowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie

O nasKontakt

Sprawozdanie z realizacji  Projektu „W poszukiwaniu siebie” w 2016 r.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie w 2016 r. przystąpiło do realizacji Projektu „W poszukiwaniu siebie” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej IX Włączenie społeczna, Działanie 9.1. Aktywna integracja, Podziałanie 9.1.6 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Projekt realizowany jest od 01.01.2016 r do 31.12.2017 roku.

W 2016 r. w ramach projektu „W poszukiwaniu siebie” zrekrutowano 14 Wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej. Dobór Wychowanków został przeprowadzony zgodnie z wytycznymi do realizacji projektu oraz regulaminem naboru.

Podczas trwania Projektu w 2016 r. dla Wychowanków z rodzin zastępczych zorganizowano spotkania indywidualne z psychologiem, liczba spotkań dostosowana była do potrzeb wychowanka. Ponadto dla rodzin zastępczych stworzono grupę wsparcia, na której opiekunowie mogli wspólnie porozmawiać o trapiących ich problemach, podzielić się swoimi doświadczeniami, uzyskać porady.

W okresie od lipca 2016 r. do grudnia 2016 r. zorganizowano szkolenie dla rodzin zastępczych. Specjalnie przygotowany program pozwolił opiekunom poszerzyć wiedzę oraz uzyskać informacje pozwalające na zrozumienie podopiecznych oraz umiejętności rozwiązywania codziennych problemów związanych z wychowywaniem dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.

Dla małoletnich wychowanków przygotowano również karnety na basen i siłownię oraz zorganizowano korepetycje z języka angielskiego, niemieckiego oraz matematyki. W okresie od sierpnia 2016 r. do września 2016 r. Zorganizowano zakup wyprawek szkolnych. Wychowankowie oprócz przyborów szkolnych mogli udać się na zakupy i zaopatrzyć się w odzież i obuwie.

W dniach 27.06.2016 r. do 30.06.2016 r. odbyło się seminarium wyjazdowe dla wychowanków z rodzin zastępczych wraz z opiekunami. Miejscem wypoczynku była malownicza Milówka. Wychowankowie wraz z opiekunami zostali zakwaterowani w Pensjonacie " U Kubiców".

Podczas wyjazdu zorganizowano kolacje grillową, zajęcia plastyczne, wycieczkę do parków w Zatorze.

Następnie w dniach 08.08.2016-08.08.2016 r. zorganizowany został wyjazd wakacyjny dla Wychowanków z rodzin zastępczych oraz pełnoletnich Usamodzielnianych Wychowanków dzięki któremu mieli oni możliwość wypoczęcia oraz skorzystania z nadmorskich atrakcji. Cała grupa zakwaterowana została w Ośrodku Kolonijno - Wczasowym Rutex w Mrzeżynie.

Celem wyjazdu wakacyjnego było zapewnienie możliwości wypoczynku wakacyjnego zarówno Wychowankom jak i ich opiekunom. Uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Parku Rozrywki Zieleniewo, wyjazdu do Kołobrzegu, wizyty w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Muzeum 6D, odwiedzin Miasta Myszy, wspólnego rejsu katamaranem.

W dniu 02.12.2016 r. dla Wychowanków z rodzin zastępczych zorganizowano zabawę Mikołajkową. Największą atrakcją spotkania było przybycie świętego Mikołaja, który rozdał wychowankom paczki z upominkami oraz słodyczami. Po pożegnaniu z Mikołajem nasi najmłodsi wzięli udział w zabawach. Ponadto z okazji zabawy mikołajkowej dla wychowanków oraz rodzin zastępczych został przygotowany słodki poczęstunek w formie ciast, przekąsek oraz kawy, herbaty i zimnych napoi.

W projekcie w roku 2016 wzięli udział również Usamodzielniani Wychowankowie z rodzinnej oraz instytucjonalnej pieczy zastępczej. Zrekrutowano 13 Wychowanków w tym 8 kobiet i 5 mężczyzn.

W czasie trwania projektu uczestnicy wzięli udział w kursach zawodowych mających na celu zdobycie nowych umiejętności oraz podniesienia własnych kompetencji. Ponadto Wychowankowie skorzystali z porad doradcy zawodowego oraz psychologa.

W dniach 29.07.2016-31.07.2016 r. zorganizowane zostało seminarium wyjazdowe w miejscowości Milówka podczas, którego przeprowadzone zostały warsztaty z autoprezentacji przygotowujące Usamodzielnianych Wychowanków do wejścia na rynek pracy.

Ponadto Wychowankowie wzięli udział w warsztatach z dziedziny savoir vivre. Podczas spotkania Wychowankowie zapoznali się z podstawowymi zasadami dobrego zachowania przy stole, czyli ,,jak jeść, żeby nie najeść się wstydu.”

Przeprowadzone zostały warsztaty fotograficzne, które miały na celu rozwinąć zamiłowanie uczestników do fotografii, przygotowano także karnety na basen i siłownie.

Celem projektu jest wsparcie psychologiczne w zakresie wzrostu świadomości własnych predyspozycji zawodowych a także zwiększenie motywacji do rozwiązywania własnych możliwości.

Kolejną grupą osób objętych wsparciem w ramach projketu “W poszukiwaniu siebie” są osoby doświadczające przemocy domowej.

Osoby doświadczające przemocy mogą korzystać z poradnictwa prawnego i systematycznej terapii psychologicznej zaplanowanej dla każdej uczestniczek średnio raz w miesiącu od pierwszego dnia podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie.

Uczestniczkami projektu są kobiety doświadczające przemocy ze strony swoich współmałżonków. Większość kobiet to osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, wychowujące małoletnie dzieci. Mniejszość to osoby zatrudnione na umowę o pracę, mieszkanki powiatu myszkowskiego.

W 2016 r. od początku uczestnictwa w projekcie przeprowadzono przeszło 105 godzin terapii psychologicznej oraz 24 godziny spotkań z prawnikiem.

W dniach od 01.07.2016 r. do 03.07.2016 r. zorganizowano seminarium wyjazdowe w Domu Wczasowym „Harnaś w miejscowości Zawoja dla uczestniczek projektu i ich dzieci. Podczas trzydniowego wyjazdu zorganizowano spotkania grupowe, indywidualne z psychologiem jak również przeprowadzono trening asertywności.

Z grupy 10 uczestniczek projektu, dwie osoby złożyły rezygnację z dalszego uczestnictwa, składając osobiście odpowiednie oświadczenia. W związku z powyższym dzięki współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej działającymi na terenie powiatu myszkowskiego, udało się przyjąć dwie panie, które po podpisaniu deklaracji uczestnictwa przyłączyły się do dalszej realizacji zaplanowanej dla nich ścieżki pomocy.

Program wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy realizowany jest zgodnie z założeniami projektu. W 2017 roku oprócz dotychczasowej formy wsparcia planowane jest szkolenie z samoobrony oraz wyjazd wakacyjny dla uczestniczek wraz z dziećmi.

 

 

 

 

  bip  

 

   pfron  

 

 

 

   efs

                  E F S

 

         

       Powiat Myszkowski

 

 


 

            Mapa dojazdu

powered by Arisco