Powiarowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie

O nasKontakt

Sprawozdanie z realizacji Projektu „Nowy start” w 2019 r.


Od 2018 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie realizuje projekt „Nowy start”
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2018-2020
w ramach Osi Priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działanie 9.1 Aktywna integracja, Poddziałanie 9.1.6 Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W 2019 r. w ramach projektu „Nowy start” rekrutowano 12 Wychowanków z rodzinnej oraz instytucjonalnej pieczy zastępczej. Dobór Wychowanków został przeprowadzony zgodnie z wytycznymi do realizacji projektu oraz regulaminem naboru.

Podczas trwania Projektu w 2019 r. zorganizowano dla wychowanków spotkania indywidualne z psychologiem, liczba spotkań dostosowana była do potrzeb wychowanków.

W dniu 31.05.2019 r. dla małoletnich wychowanków Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie zorganizowało piknik połączony z Dniem Rodzicielstwa Zastępczego i z Dniem Dziecka. Zorganizowano wiele atrakcji dla dzieci. W okresie wakacyjnym od 24.06-30.06.2019 r. dla dzieci z pieczy zastępczej wraz z opiekunami zorganizowano wyjazd wakacyjny nad morze do Ustki. Uczestnicy zakwaterowani zostali w Pensjonacie B&B " Pod Różą" ul. Różana 13, 76 – 270 Ustka. Celem wyjazdu było zapewnienie możliwości wypoczynku wakacyjnego oraz integracja wychowanków i ich opiekunów. Podczas wyjazdu uczestnicy mieli możliwość skorzystania z atrakcji zapewnionych przez organizatora, a także mogli skorzystać z czasu wolnego. Jedną z atrakcji wyjazdu było zwiedzanie Sea Park w Sarbsku koło Łeby. Miejsce to stanowi centrum edukacji i zabawy w województwie pomorskim. Pierwszy w Polsce komercyjny Park, gdzie znajdują się foki bałtyckie, uchatki kalifornijskie i kotiki południowo-amerykańskie. Następnie organizator wyjazdu zabrał grupę do portu w Ustce, z którego później w godzinach wieczornych grupa wypłynęła w rejs statkiem pirackim po Bałtyku. Wycieczkę zakończono spacerem wzdłuż morza.

Ponadto w ramach wyjazdu zorganizowano zajęcia z zakresu arteterapii, będącą formą psychoterapii, która traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji. Głównym celem zajęć było umożliwienie wychowankom dokonania zmiany, wzrostu, rozwoju osobistego poprzez stosowanie materiałów artystycznych w bezpiecznych i sprzyjających temu warunkach. Kluczową rolę w zajęciach odgrywała relacja terapeutyczna, która zachodzi między uczestnikiem i dziełem. Położenie Pensjonatu w bliskiej odległości do morza pozwoliło skorzystać z dwóch dostępnych w mieście kąpielisk-plaży wschodniej i zachodniej. Podczas spacerów po mieście uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzania również zabytkowej architektury miasta.

Dla wychowanków przygotowano również karnety na basen i siłownię - aktywność fizyczna pomogła w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, nastąpiła poprawa sprawności fizycznej Wychowanka, redukcja stresu oraz poprawa umiejętności integrowania z grupami.

Dwoje wychowanków skorzystało z dodatkowych lekcji śpiewu, a jedna wychowanka uczestniczyła na zajęcia dodatkowe nauki tańca.

W ramach projektu zorganizowano korepetycje z języka angielskiego, niemieckiego oraz matematyki, a także z zajęcia z logopedą.

W okresie od sierpnia 2019 r. do września 2019 r. zorganizowano zakup wyprawek szkolnych. Wychowankowie oprócz przyborów szkolnych mogli udać się na zakupy i zaopatrzyć się w odzież i obuwie.

W projekcie „Nowy start” w roku 2019 wzięli udział również Usamodzielniani Wychowankowie z rodzinnej oraz instytucjonalnej pieczy zastępczej. Rekrutowano 5 Wychowanków w tym 2 kobiety i 3 mężczyzn.

W czasie trwania projektu uczestnicy wzięli udział w kursach zawodowych mających na celu zdobycie nowych umiejętności oraz podniesienia własnych kompetencji m. in. kurs kosmetyczny, kurs na kierowcę wózka jezdniowego z bezpieczną wymianą butli, oraz kurs na operatora koparko- ładowarki, i prawo jazdy kat. B. Ponadto Wychowankowie skorzystali z konsultacji doradcy zawodowego oraz porad psychologa.

Dla Usamodzielnianych Wychowanków przygotowano także karnety na basen. Zajęcia fizyczne pozwoliły utrzymać sprawność fizyczną oraz rozładować stres i napięcie. Przeprowadzono również zajęcia z seksuologii, w trakcie zajęć Wychowankowie mieli dostęp do profesjonalnej i rzetelnej edukacji i informacji, która umożliwiła im zrozumienie własnej seksualności, pomoże uchronić się przed niepożądaną ciążą, zakażeniom chorobami przenoszonymi drogą płciową, wykorzystaniem seksualnym i przemocą oraz pozwoli osiągnąć dojrzałość niezbędną do podejmowania odpowiedzialnych decyzji. Zajęcia wsparły wychowanków
w ukształtowaniu szacunku do samego siebie oraz gotowości do ponoszenia odpowiedzialności za sprawy związane z seksualnością i prokreacją.

W ramach projektu ,,Nowy start’’ w terminie: od 19-20.12.2019 r. zrealizowany został Trening asertywności dla uczestników projektu. Wychowankowie mieli okazję nabycia umiejętności wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi, a także umiejętności odmawiania, mówienia - nie - wtedy, kiedy rzeczywiście nie zgadza się z ogółem. Nauczyli się korzystać z własnych atutów oraz eksponować je na zewnątrz wobec otaczającego świata i ludzi polegającą na poczuciu własnej wartości. Trening pozwolił im zrozumieć, czym jest asertywność, oraz jak być asertywnym. Treningowe symulacje i ćwiczenia praktyczne pozwolą Wychowankom czuć się pewniej w życiu codziennym, pomogą im z większą odwagą wkroczyć w życie zawodowe.

W 2019 r. w projekcie „Nowy Start” udział wzięło 5 osób niepełnosprawnych, w tym 3 kobiety i 2 mężczyzn posiadających prawomocne orzeczenia o niepełnosprawności.

W czasie trwania projektu uczestnicy wzięli udział w kursach zawodowych mających na celu zdobycie nowych umiejętności oraz podniesienia własnych kompetencji, były to m. in. kurs komputerowy, operatora wózka jezdniowego z bezpieczną wymianą butli, kurs prowadzenia
i rozwoju sklepu internetowego,
kurs kosmetyczki z elementami wizażu i stylizacją paznokci.

Uczestnicy projektu korzystali z doradztwa zawodowego, w ramach którego nabyli wiedzę z zakresu zmian zachodzących na rynku pracy, pisania i przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, omówiono zasady obowiązujące podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, rozwoju i przebiegu kariery zawodowej.

Indywidualne spotkania z psychologiem pokazały osobom niepełnosprawnych w jaki sposób przeżywać i radzić sobie z trudnościami przystosowawczymi wynikającymi z niepełnosprawności.

Każdy uczestnik projektu korzystał także z indywidualnych zabiegów rehabilitacyjnych dostosowanych do jego schorzeń w zakładzie rehabilitacji leczniczej. Zabiegi w dużym stopniu przyczyniły się do poprawy poziomu zdrowia i pozwoliły na osiągnięcie wyższego poziomu funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Uczestnicy Projektu wzięli udział w zajęciach w ramach grupy wsparcia wraz z otoczeniem. W trakcie zajęć osoby niepełnosprawne miały zorganizowane 3 spotkania ze specjalistą.
Zajęcia polegały na udzielaniu porad i wskazówek oraz informacji pomocnych w rozwiązywaniu specyficznych dla tej grupy problemów jakie napotykają w codziennym życiu.

W okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 w projekcie „Nowy start” uczestniczyło 5 kobiet doznających przemocy domowej. Wszystkie Panie biorące udział w projekcie są mieszkankami Powiatu myszkowskiego.

Uczestniczki skorzystały z dwóch form wsparcia w ramach realizacji projektu. Przeprowadzono łącznie 135 godzin terapii psychologicznej oraz prowadzono konsultacje z prawnikiem dla tych uczestniczek, które potrzebowały porady prawnej.

Na rok 2020 przewidziany jest kurs z autoprezentacji z poprawą własnego wizerunku oraz wyjazd, na którym zostanie przeprowadzony trening asertywności.

 

 

  bip  

 

   pfron  

 

 

 

   efs

                  E F S

 

         

       Powiat Myszkowski

 

 


 

            Mapa dojazdu

powered by Arisco